O Nas
Do WTZ uczęszcza w ramach pobytu dziennego 45 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności na podstawie orzeczenia lekarskiego.
Terapia dla nich jest prowadzona w pracowniach pod kierunkiem instruktorów terapeutów zawodu, rehabilitanta, psychologa, pielęgniarki, lekarza i logopedy.
Program terapii w pracowniach jest dostosowany do psychofizycznych możliwości uczestnika. Czas zajęć w warsztatach wynosi 35 godzin tygodniowo i 7 godzin dziennie.
Poprzez udział w terapii zajęciowej uczestnicy WTZ rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia, zaspakajają potrzebę twórczości, uwrażliwiają się na piękno, żyją w poczuciu własnej wartości i pełnej akceptacji.
Prace wykonywane w ramach zajęć terapeutycznych biorą udział w wystawach, aukcjach, promowane są wraz ze sprzedażą w czasie organizowanych różnych Świąt i imprez w mieście i Powiecie oraz w organizowanych dniach otwartych WTZ.
W warsztatach można kupić różne wyroby wykonane przez uczestników w poszczególnych pracowniach lub zlecić prace do wykonania.
Uzyskane pieniądze ze sprzedaży przeznaczane są na rehabilitację, spotkania okolicznościowe i rekreację osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy WTZ-u zdobywają wiedzę, którą w przyszłości przy sprzyjających możliwościach lokalowych i poprzez przeprowadzaną rehabilitację poprawiającą stan zdrowia umożliwi im otwarcie własnej działalności gospodarczej lub zdobycie zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.
WTZ zatrudnia terapeutów, dba o wyposażenie pracowni oraz fachowe prowadzenie zajęć realizuje indywidualne programy terapeutyczne. Zajęcia prowadzone są w dziewięciu pracowniach. Osoby niepełnosprawne korzystają również z turnusów rehabilitacyjnych, wycieczek, spotkań, zabaw. W 2004 roku zorganizowana została I Integracyjna Olimpiada Sportowa, której idea i przesłanie kontynuowane jest w latach następnych.
Warsztaty służą też pomocą w załatwianiu codziennych problemów związanych z niepełnosprawnością. Zajęcia stwarzają możliwość udziału w rehabilitacji społecznej i zawodowej przez terapię zajęciową zmierzającą do rozwijania:
-umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
-psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym i podjęciu pracy zawodowej. Są dla nich drugim domem, a jednocześnie miejscem, gdzie mogą się realizować.